Autóval a Balkánon - 1 hetes útiterv: Montenegró, Bosznia-Hercegovina, Horvátország körút
Montenegró egy kis ország a Balkán-félszigeten, melyről igen keveset hallani. Pedig égbe magasodó hegyeivel, érintetlen tájaival, kristálytiszta vizű strandjaival és hihetetlen kék színű folyóival az egyik leginkább alulértékelt úti cél. Nagyjából egy éve lehetett, hogy a látómezőben került ez a kicsiny ország egy Instagram posztnak köszönhetően, és ennnek hatására terveztem meg ezt az egy hetes körutat.
Határozottan ez volt az egyik kedvenc utazásom, sokféle tájat fedeztünk fel a közel-keleti hangulatú Boszniától a horvátországi tengerparti óvárosokon át, a panorámás montenegrói hegyi utakig. Mindegyik ország külön külön is megérne 1-2 hetet, ezért tekintsd ezt az utat egy bepillantásnak a Balkán szépségeibe.
Gyakorlati tudnivalók:
Megközelítés: fő úti célunkba, Montenegróba a Wizzair járataival is olcsón eljuthatunk, de érdemesebb autóval érkezni, így lehetőségünk van összekötni az utat egyéb látnivalókkal is. Ha az utóbbi mellett döntöttük, mindenképpen Bosznia vagy Horvátország felől érkezzünk a Szerbia és Koszovó között kialakult helyzet miatt. A zöldkártyát semmiképpen se hagyjuk otthon, a határellenőrzéskor kérhetik!
Közlekedés: A tömegközlekedés nem túl kiterjedt, illetve rengeteg az olyan látnivaló, amit csak autóval érhetünk el, így ha nem azzal érkeztünk, mindenképpen béreljünk egyet. Az utak egyébként meglepően jó állapotúak. Autópálya és útdíj Montenegróban nincsen, Boszniában pedig csak néhány szakaszon van készen az autópálya, ahol Horvátországhoz hasonlóan, kapus rendszer működik.
Mennyi időre érkezzünk?: Mind a három országban külön-külön is el lehet tölteni egy-két hetet. Nekünk most csak szűk 7 napunk volt, de így is rengeteg mindent meg tudtunk nézni, ha tehetitek legalább egy hétre érkezettek Montenegróba.
Mikor érdemes ellátogatni?: Montenegró hegyeiben május elején még nem ritka a hó, az utak pedig a hegyek között kanyarognak, így ha városnézés, túrázás és fürdés a cél, május közepétől szeptember végig ajánlott ide utazni.
Mennyire drága?: A három ország közül a legolcsóbb Bosznia volt, a legdrágább pedig Horvátország. Dubrovnik igazi lehúzós hely, méreg drágák a szállások, a látványosságok és a parkolás is. A másik két ország sokkal olcsóbb. Az üzemanyag, a szállások, és a parkolás a hazai árak alatt van, a legtöbbet az ételekre költöttük, de itt nagy a különbség a két ország között. Míg Szarajevóban egy kiadós vacsora 6.000 Ft volt két főre, Montenegróban olyan 10-12.000 Ft.
Szállás: Habár a Balkán kezd felzárkózni az Uniós országokhoz, azért ne feledkezzünk meg arról, hogy itt más besorolás vonatkozik a szállásokra mint nálunk, így érdemes legalább 3-4 csillagos helyek közül választani. Cserébe az árak nagyon kedvezőek, nekünk a 6 éjszaka fejenként 56.000 Ft-ból kijött. Minden szállásunk linkjét megtaláljátok lentebb, az adott napnál.
+ Tippek:
Bosznia és Montenegró nem EU tag, így az adat roaming itt nem működik. A mobilinternet használata piszok drága lenne. Javaslom, hogy vásároljunk eSim-et vagy EU-n kívül is használható mobilinternet csomagot. Montenegróban lehetőség van kifejezetten turisták számára létrehozott Sim kártyát is venni, amihez 500 GB internet jár, minden városban több helyen is árulták.
Montenegró nem rendelkezik saját pénznemmel, eurót használnak. Boszniában a hivatalos fizetőeszköz a bosnyák márka, azonban eurót is mindenhol elfogadnak. Vigyünk mindenképpen elegendő készpénzt, mert sok helyen csak ezzel lehet fizetni. Nekünk például Szarajevóban a szállást is csak készpénzzel lehetett rendezni.
Montenegróban nem iható a csapvíz, ezért figyeljünk rá, hogy legyen nálunk mindig ásványvíz, illetve az érzékeny gyomrúak inkább fogmosásnál is ásványvizet használjanak.
7 napos útiterv
- 1. nap: Érkezés Boszniába
- 2. nap: Mostar és Dubrovnik
- 3. nap: Dubrovnik, Kotori-öböl és Perast
- 4. nap: Kotor, Budva
- 5. nap: Lovcen Nemzeti Park és Sveti Stefan
- 6. nap: Skadar-tó és Piva kanyon
- 7. nap: Szarajevó és hazautazás
Részletes útiterv
1. nap: Megérkezés Boszniába
Az első nap az utazásról szól. Mi munka után, kora délután indultunk. Első megállója az autós körutunknak Mostar, ami Budapesttől csak 640 km-re van. Azonban Boszniában csak kis szakaszon van autópálya, a legtöbb helyen kanyargós hegyi utakon utazhatunk, így az út ide 8 óra lenne.
Tekintve, hogy így nagyon későn értünk volna Mostarba és nem akartuk sötétben megtenni Európa egyik leggyönyörűbb autós útját, így az első nap csak Szarajevóig utaztunk. Ide az út kb. 7 óra volt. Az M6-on és Horvátországon át mentünk. Az utak mindenhol nagyon jól járhatóak és a forgalom se nagy ezen az útvonalon. Szállásunk első este a Sarajevo Waves Aparthotelben volt.
+ Tipp: Ha teheted, hogy már reggel elindulj, akkor az első napi programnak Mostart ajánlom. Töltsd itt az estét is, majd innen indulj másnap tovább Dubrovnikba.
2. nap: Mostar és Dubrovnik
A Szarajevót és Mostart összekötő főút, az egyik legfestőibb autós út, ami a Tresanica és a Neretva folyó mentén, fenyvesek és sziklás hegycsúcsok között kanyarog 100 km hosszan. Az út mentén több helyen is lehetőség van félreállni, amivel mindenképpen éljünk és csodáljuk meg a tájat nem csak a kocsiból. Akár ihatunk egy kávét is vagy tarthatunk egy tízórai szünetet is. Az út mellett számos étterem, kávézó és benzinkút található. Ha korán indulunk reggel (8 körül) akkor már délelőtt, 10-11 körül megérkezünk Mostarba.
Azért is érdemes korán indulni, hogy találjunk még parkolóhelyet. Mi egy elkerített parkolóban hagytuk az autót a központ közelében, ami 6 euró volt egy napra. Mostar városa Bosznia és Hercegovina egyik legnépszerűbb úti célja. A macskaköves utcákkal, régi kőépületekkel és a festői, azúrkék Neretva folyón átívelő hídjával ez a város úgy néz ki, mintha egy mese lapjairól lett volna kiemelve.
Fő látványossága az Öreg-híd, amely 1566-ban épült Szulejmán szultán parancsára az akkor török uralom alatt álló városban. A ma látható híd 1993-ban a jugoszláv háború során megsemmisült középkori híd rekonstruált változata. 2004-ben került átadásra. A híd nemcsak átjárást biztosít a folyón, hanem összeköti a város muzulmán és katolikus felét is. Mára igazi hagyománnyá vált a hídugrók pénzgyűjtése a hídon, ha eleget gyűjtöttek talán egy ugrást is elcsíphetünk. Semmiképpen ne hagyjuk ki a bazársor körbe járását sem.
A város pár óra alatt körbejárható, így ebéd után induljunk tovább a kb. 3 órára fekvő Dubrovnikba. Az út erre fele is festői, mi a Pelješac-híd irányába mentünk, ahonnan az út a part mentén halad tovább, és rálátunk az apró szigetekre.
A délutáni program Dubrovnik óvárosa lett volna, de el kapott minket az eső. Ember tervez, Isten végez, szokták mondani! Úgyhogy módosítottuk az útitervet és másnapra halasztottuk. Estefelére el állt az eső, így volt lehetőségünk felfedezni a szállás környékét. Szállásunk a Rooms Franica, az Uvala Lapad strandtól nem messze volt. Dubrovnik ezen részén is sétáló utcák és rengeteg étterem található. Illetve a Dubrovniki kikötő is közel volt a szálláshoz, innen indul többek között a komp Bariba és a tengerjáró hajók is.
+ Tipp: Ha több időnk van nézzük meg a Mostartól 20 percre lévő Blagaj kolostort is. Délután pedig Dubrovnikba
túrázzunk vagy felvonózzunk fel a Srd hegyre, ahonnan csodás panoráma nyílik az óvárosra.
3. nap: Dubrovnik és Perast
Dubrovnik talán Horvátország legikonikusabb és legfelkapottabb városa, főleg a Trónok Harca sorozatnak köszönhetően, de nem alaptalanul. Az itt található 16. századi óváros az égszínkék tengerrel körülvett sziklafalakon áll, és jól megőrzött városfal veszi körül.
Kezdjük korán a reggelt és érkezzünk már a Városfal nyitása előtt. Ha tehetjük hagyjuk az autót a szállásnál és busszal utazzunk a központig, mert a parkolás minimum 10 €/óra az óváros környékén. Dubrovnik fő látványossága a kb. 2 km hosszú városfal, Mindenképpen járjuk körbe, csodás kilátás nyílik innen az óváros utcáira, a narancssárga háztetőkre, a Lovrijenic erődre és a kikötőkre. A belépő 35 euró. Kalapot és vizet vigyünk magunkkal, mert fent nincsen árnyék és nagyon meleg tud lenni főleg nyáron.
A Városfal körbejárása nagyjából 2 órát vesz igénybe, mielőtt tovább indulnánk Montenegró felé sétáljunk még egyet az óvárosban és nézzük meg a Nyugati kikötőt (West Harbour). A délutáni program Perast festői városának felfedezése. Dubrovniktól nagyjából 2 óra ide az út, azonban előfordulhat, hogy a határon várakoznunk kell, így ezt számoljuk bele.
Annak ellenére, hogy Perast nagyon kicsi, csak egy főútja van, 16 történelmi templomnak ad otthont, így rengeteg látnivaló van! Népszerű program a Szent Miklós-templom tornyának megmászása. Ha időnk engedi pattanjunk fel egy vízi taxira, és nézzük meg az Our Lady On The Rock-ot, az öböl híres szigetét.
Montenegróban 3 éjszakát töltöttünk összesen. Szállásunk a Hotel Ponta Nova, Budva mellett található, pazar kilátású szobákat kínál és innen könnyen elérhetőek a következő napok programjai.
+ Tipp: Ha több időnk van fürödjünk egyet Dubrovnik valamelyik elképesztő strandján a sok közül: Buza Bar, Benja strand, Dance strand, Pasjaca strand, Sulic strand.
4. nap: Kotor és Budva
A Kotori-öböl talán az egyik legszebb hely, ahol valaha jártam. A magas, zord hegyek közé zárt kristálykék vizű öböl, az apró falvakkal a vízparton valóban fenomenális látványt nyújt. A történelmi várfallal körülvett Kotor messze a leglátogatottabb turisztikai célpont Montenegróban, és ennek jó oka van. A város szűk utcák keszekusza labirintusa, ahol a templomok, terek, éttermek és üzletek kanyargós sikátorokon keresztül kapcsolódnak össze.
Kezdjük a délelőttöt a kotori városfal megmászásával, igazi bakancslistát tevékenység, a belépő csak 8 €. A várfal tetejére, a Szent János erődbe 1350 lépcsőfokon juthatunk fel, zárt cipőbe mennyünk mert csúszósak a kövek. Nagyjából 1 óra felfele az út, de a látvány fentről megéri a fáradságot! Innen nyílik a legjobb kilátás az óvárosra és az öbölre. Ez után a túra után jól is fog esni egy hideg üdítő és ebéd az óvárosban.
Mielőtt visszamennénk a szállásra álljunk meg Budvában is. Itt is megnézhetjük a hangulatos óvárost és a kikötőt. A délután a pihenésé és a fürdésé. Mi a szállás melletti strandokat fedeztük fel.
+ Tipp: Ha kihagynánk a túrát a városfalon, vagy töltenénk még egy kis időt a Kotori-öbölben, fizessünk be egy 3 órás hajókázásra (40 €, itt tudsz foglalni), ahol körbe visznek az öböl látványosságain.
5. nap: Lovcen Nemzeti Park és Sveti Stefan
Ez is nap is a tegnapihoz hasonló, délelőtt túrázás, délután pedig strandolás. A mai első megálló a Lovcen Nemzeti Park. A közvetlenül Kotor mögött, a sziklás Dinári-hegységben található nemzeti park, valamivel kisebb, mint az ország többi nemzeti parkja. Lovcen leginkább a 1660 méteren fekvő Njegos mauzóleumról ismert, amely az egykori montenegrói püspök, II. Petar Petrovic Njegos nyughelye. Ha nem vagy a túrázás híve vagy csak nincs időd, egyszerűen kocsival is felhajthatsz egészen a mauzóleum bejáratáig. De ha elég aktívnak érzed magad, akkor ezt a túraútvonalat javaslom. A kilátás a hegy tetejéről valósággal hihetetlen, minden irányban mérföldnyi zord hegyekkel. A belépő a nemzeti parkba 3 €, a mauzóleumba 8 €.
A délutánt töltsük valamelyik környező strandon, például Sveti Stefannál. Maga a sziget, melyen egy szálloda üzemel, a turisták elől elzárt, de körülötte gyönyörű vörös homokos/apró kavicsos strand található. A napot fejezzük be valamelyik tengerparti halétteremben és kóstoljuk meg a helyi frissen fogott halakat és a sopszka salátát.
6. nap: Skadar-tó és Piva kanyon
Ez az utolsó nap Montenegróban. Így a reggelt kezdjük az összepakolással, majd után az első program a Skadar-tó. A Skadar-tó egy hatalmas hegyekkel körülvett édesvizű tó, amely Montenegró és Albánia határán terül el. Érdemes ellátogatni ide, hogy megtapasztalhassuk hihetetlen biológiai sokféleségét és egyedülálló tájait, amelyek nélkülözhetetlen élőhelyet biztosítanak a madarak számára. Érdekessége továbbá, hogy felületének nagy részét tavirózsa borítja és sokkal inkább tűnik valamilyen távoli, ázsiai ország tájának, mint európai tónak.
Számos módja van a tó felfedezésének, befizethetünk egy hajókázásra, túrázhatunk, de személyes kedvencem a Pavlova Strana kilátó, ahova autóval juthatunk el és ahonnan pazar kilátás nyílik a tó patkó alakú kanyarára.
Innen a Piva kanyon keresztül Szarajevó felé vesszük az irányt. Ezt a festői utat kevesen ismerik, pedig beillik a legszebb panoráma utak közé. A gáttal felduzzasztott Piva folyó mentén kanyargó E762-s út sziklába vájt alagutakkal tűzdelt és óvatos vezetést igényel. Számíthatunk kőomlásokra is és az út sem túl széles. Maga a kanyon 33 km hosszú és néhol 1200 m mély. A ráépített 220 m magas gát pedig Európa magasabbja. Sajnos kiállóhelyek nem igazán vannak az úton, de szerencsére nem sokan járják legalábbis május végén, így néhol meg-megálltunk az úton.
A panoráma út tovább folytatódik Boszniában is a Drina folyó mentén M18-as néven. De készüljünk fel, hogy ezen az oldalon nagyon rossz minőségű az út, néhol csak föld út van. A határátkelés is nagyon kalandos, egy fahídon kell áthajtanunk Boszniába.
Szarajevóba estére érkezünk meg, tekintve, hogy ez az utolsó este mindenképpen üljünk be valamelyik étterembe és próbáljuk ki a csavapot vagy a csevapcsicsát. Mi az utolsó estére a központhoz közel foglaltunk szállást, a Guesthouse Biserbe.
+ Tipp: Adj még egy napot az úthoz és fedezd fel a Durmitor Nemzeti parkot is, illetve Európa legmélyebb kanyonját, a Tara-völgyet.
7. nap: Szarajevó és hazaút
Ahogy egész Bosznia és Hercegovinában, úgy Szarajevóban is érezhető a török hatás. A város nevezetességei egy délelőtt alatt kényelmesen körbejárhatóak. Nézzük meg a Galambos teret, az 1400-as évekre visszanyúló bazár hangulatú óvárost, a régi városházát és a Gazi Husrev-bég mecsetet.
Szarajevóban tapintható a történelem. A 90-es években dúló jugoszláv háború mély nyomott hagyott a városon. A mai napig sok romos, elhagyatott, lőnyomos házat és katonai temetőt láthatunk. A másik fontos esemény, ami ide köthető az első világháború kirobbanása. 1914-ben itt gyilkolták meg Ferenc Ferdinándot és feleségét. Az eseménynek a Latin-híd mellett található tábla állít emléket.
Mielőtt elindulnánk a hazavezető 7 órás útra, ne hagyjuk ki a helyi kávét és mézes sütemények megkóstolását!
Amikor elkezdtem szervezni ezt az utat nem gondoltam volna, hogy ennyi látnivalót rejteget a Balkán. Ez az út ráébresztett arra, hogy mennyi szépség fekszik a küszöbünkön és inspirál arra, hogy felfedezzem Európa kevésbé ismert, rejtett kincseit. A három ország közül nekem a kedvencem Montenegró volt. Akár homokos strandokról, akár magasba nyúló hegyekről legyen szó, Montenegróban mindenki talál valami számára megragadót. Ha teheted egyszer mindenképpen látogass el ide, megéri. Ha szeretnél többet látni utazásaimról kövesd Instagram és Tiktok oldalam.
Jó utazást!
Heni
Szállások
A leírásban linkeltem minden szállást, ahol mi megszálltunk. Én foglaláskor mindig a booking.com-ot használom. Az alábbi linken további szállásokat találtok.
További programok
Ha előre megváltanád a jegyedet, vagy szervezett programokat keresel az alábbi lehetőségeket ajánlom: