24 óra Washington D.C.-ben - Top látnivalók Amerika fővárosában
Életem eddigi legnagyobb utazása (18 nap Amerikában) Washingtonba vette kezdetét. Ez volt az első látogatásom Amerikában, annak is az első napja, amit nem is kezdhettem volna jobb helyen, mint az Egyesült Államok fővárosában, Washington D.C.-ben. Hollywoodnak köszönhetően már már úgy érkezhetünk a városba mintha jól ismernénk, de annak mérete és hangulata csak a valóságban tapasztalható meg igazán.
A főbb látnivalók egymáshoz viszonylag közel vannak, így egy nap alatt körbe lehet járni ha nagyon akarjuk. De ha tehetjük legalább 2 napot szánjunk Washingtonra, mert gyönyörű város, rengeteg a látnivaló és a legtöbb program ingyenes. Mi először csak egy napot töltöttünk itt, de annyira tetszett a várost, hogy végül az utunk utolsó napját is itt töltöttük. Illetve, ha lehet, ne vasárnap vagy hétfőn látogassunk ide, mert a Capitolium és a Kongresszusi Könyvtár ezeken a napokon zárva tart és ezeket a helyeket mindenképpen megéri belülről is megnézni.
Érdekességek Washingtonról
Az Amerikai Egyesült Államok alapításakor szerették volna, ha az ország fővárosa semleges lenne, ne részesítsen előnyben egy létező államot se. Ezért hozták létre 1800-ban a Columbiai Kerületet, a törvényhozás központját. Tekintve, hogy nem állam, a fővárosnak nincs képviselője a Szenátusban és csak egy, szavazójoggal nem rendelkező delegáltja van a Képviselőházban. Az 1961-es 23. alkotmánymódosítás elfogadása előtt a főváros polgárai szavazatjoggal se rendelkeztek az elnökválasztásokon.
A főváros lakóinak nagy része támogatja az állammá válást, A 2016 novemberében tartott népszavazáson a lakosság 86%-a
támogatta a csatlakozást az unióhoz. Azonban ez a mai napig nem történt meg.
Bankjegyek nyomában - A 100 dolláros kivételével a papírpénzek hátlapján található rajzok mind Washingtonban találhatóak.
Pillanatképek Washingtonból
Látnivalók és programötletek Washingtonban
Capitolium
A Capitolium az amerikai demokrácia jelképe. Az Államok törvényhozó testületének, a Kongresszusnak a központja, ami két házból, a Képviselőházból és a Szenátusból áll. A Capitolium építése 1793-ban kezdődött. A Kongresszus a Kongresszusi Könyvtárral és a Legfelsőbb Bírósággal együtt pedig 1800 novemberében költözött be az szárnyba. A déli szárny 1807-re, míg a Capitolium mai középső része 1826-ban készült el.
Az 1850-es évektől kezdve, az első nagyobb építési projekt részeként mindkét szárnyat és a kupolát is kibővítették, ezzel helyt adva az unióhoz folyamatosan csatlakozó új tagállamok képviselőinek. Később a Capitolium nyugati frontja és keleti frontja is bővült, 2008-ban pedig elkészült az Egyesült Államok Capitoliumi Látogatóközpontja is.
A Capitolium vezetett túrák keretében ingyenesen látogatható. Ajánlott online előre időpontot foglalni, de nem kötelező. A túrák hétfőtől szombatig 8:30-15:20 között 10 percenként indulnak. További információt ezen az oldalon találtok.
Ingyenes múzeumok
A Washington Emlékműt és a Capitoliumot összekötő Madison és Jefferson Drive mentén számos múzeum kapott helyett. A Capitoliumhoz hasonlóan ezek is mind ingyenesen látogathatóak, a hét minden napján és ünnepnapokon is 10:00-17:30 között nyitva tartanak.
Itt egy lista, a teljesség igénye nélkül, hogy milyen múzeumok közül válogathatunk:
- Nemzeti Amerikai Történeti Múzeum (Smithsonian National Museum of American History)
- Nemzeti Természettudományi Múzeum (Smithsonian National Museum of Natural History)
- Ázsiai Művészeti Nemzeti Múzeum (National Museum of Asian Art)
- Nemzeti Afrikai Művészeti Múzeum (Smithsonian National Museum of African Art)
- Nemzeti Művészeti Galéria (National Gallery of Art)
- Nemzeti Légi -és Űrmúzeum (Smithsonian National Air and Space Museum)
- Amerikai Indiánok Nemzeti Múzeuma (National Museum of the American Indian)
- Egyesült Államok Botanikus Kertje (United States Botanic Garden)
Egy hét se lenne elég ennyi múzeum meglátogatására. Mi a Természettudományi Múzeumot néztük meg, hatalmas kitömött állataival, dinoszaurusz csontvázaival és impozáns épületével igazán különleges múzeum. Illetve amit mindenképpen ajánlok felkeresni az a Légi és Űrmúzeum, hiszen itthon ilyennel nem találkozunk.
A Fehér Ház
A Fehér Ház a mindenkori amerikai elnöknek és családjának otthona. Építését 1791-ben Amerika első elnöke George Washington rendelte el. Az épület alapkövét pedig egy évvel később fektették le. Az épületet az ír születésű építész, James Hoban tervezte és a dublini Leinster House inspirálta. Nyolc évnyi építkezés után John Adams volt az első elnök aki beköltözött az épületbe. 1800 óta az épület több átalakításon is átesett. 1902-ben Theodore Roosevelt elnök idején lett kibővítve a mai nyugati szárnnyal. A mai ovális irodát pedig Franklin Roosevelt elnöknek köszönhetjük (1933). A keleti szárny pedig 1942-ben lett az épült része.
A különböző korszakokban többféle néven is illeték az épületet többek között volt "Elnöki Palota", "Elnöki Ház" és "Vezetői kastély" is. A Fehér Ház elnevezést azonban 1901-ben Theodore Roosevelt elnök tette hivatalossá.
Lincoln Emlékmű
A Lincoln Emlékmű az Egyesült Államok 16., és talán legismertebb elnökének, Abraham Lincolnnak állít emléket. A washingtoni National Mall nyugati végénél található ókori görög templomra emlékeztető épültet Henry Bacon tervezte. A márványból készült épület 30 méter magas és 64 méter széles, a benne található szobor közel 6 méter magas és 120 tonnát nyom.
Lincolnnak fontos szerepe volt a rabszolga felszabadításban és az afroamerikaiak számára a polgári és társadalmi szabadság lehetőségének megteremtésében. Az elnökké választását és nézeteit elutasító déli államok kiválása az unióból polgárháborúhoz vezetett. Azonban katonai sikereinek köszönhetően sikerült megőriznie az Unió egységét, melynek köszönhetően a 20. századra az USA a világ egyik vezető gazdaságává vált.
Az épület előtt számos fontos beszéd hangzott el, többek között Martin Luther King 1963-ban elhangzott "Van egy álmom" beszéde.
Washington-emlékmű
A 169 méter magas obeliszk az Egyesült Államok alapító atyjának,
George Washingtonnak állít emléket. A tetején lévő kilátóból gyönyörű kilátás nyílik Washingtonra. A belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Nem könnyű jegyet szerezni, a legjobb megoldás, ha előre online regisztrálunk. A jegyeket 30 nappal a tervezett látogatás napja előtt tudjuk megvásárolni jelképes 1 dollárért. Ottani idő szerint reggel 10-kor nyitják meg a helyeket (ami nálunk 16:00 óra) és rendszerint el is fogynak pár perc alatt.
Szóval ha szeretnétek felmenni akkor 30 nappal előtte, 16 óra előtt üljetek a gép elé és vadul frissítgessétek az oldalt. Ha erről lemaradnál, még a tervezett látogatás előtti napon is megnyitnak pár helyet, szintén reggel 10-kor. Vagy ha erről is lemaradtunk akkor utolsó lehetőségként az adott napon reggel még megpróbálhatunk jegyet szerezni a 15. utcai Washington Monument Lodge-ban.
Udvar-Hazy Center
A washingtoni Dulles Repülőtér mellett található Udvar-Hazy Center a National Air and Space Museumhoz tartozik.
Ha csak egy napot szánunk Washingtonra akkor ez a program már nem fér bele, mert a múzeum a városközponttól messzebb található és szó szerint hatalmas. A múzeumnak egyébként magyar kötődése is van. A komplexum névadója Steven F. Udvar-Hazy, aki 65 millió dollárt adományozott a létesítmény létrehozásához magyar születésű.
A több tízezer négyzetméteres központot két hangár alkotja. A tíz emelet magas Boeing Aviation Hangar-ban a kiállított repülőgépek több szinten lógónak a levegőből, éppúgy mintha repülnének. A nehezebb gépek pedig a földön kaptak helyet. A hangárt többszintes sétányon járhatjuk körbe, így különböző perspektívákból is megtekinthetjük a kiállított repülőgépeket és űrjárműveket. A kisebb James S. McDonnell Space Hangar-t a Discocery űrsikló uralja, amit rakéták és műholdak vesznek körül.
A múzeumban 170 repülőgép és több ezer kisebb tárgy került kiállításra. Így nem túlzok, ha azt mondom hogy egy napot bőven szánhatunk erre a programra. De pár órára is megéri ellátogatni ide, mert hát űrsiklót nem minden nap lát az ember. Ráadásul ingyenes, csak a parkolásért kell fizetnünk 15 dollárt, ha kocsival érkezünk.
A kiállított darabok közül a legkülönlegesebbek:
- Lockheed SR-71 Blackbird, a valaha repült második leggyorsabb repülőgép;
- Boeing B-29 Superfortress Enola Gay, amely a második világháború alatt az első atombombát dobta le;
- az első szuperszonikus kereskedelmi repülőgép, a Concorde;
- az első nyomásos kabinú utasszállító repülőgép, a Boeing 307 Stratoliner "Clipper Flying Cloud";
- és a Discovery Űrsikló.
Szállások
.Mi ezt a várost választottuk az amerikai körutunk kezdő -és végpontjának. Összesen két éjszakát töltöttünk Washington-ban, az utunk első és utolsó estéjét.
Mindkét alkalommal a reptér közelében foglaltunk szállást praktikussági szempontokból. Az egyik szállásunk a Courtyard by Marriott Dulles Airport Herndon, a másik pedig a Fairfield by Marriott Inn & Suites Herndon Reston, mindkettőt szívből ajánlom. Az első este nagyon későn érkeztünk meg, így nem kellett sokat utazni a szállásig. Az utolsó nap pedig a szállásról ingyenes transzfer volt a reptérre így nem kellett a bőröndökkel bajlódni.
Washingtonban kiterjedt a metró hálózat. A repteret és a belvárost a "silver line' köti össze, így nem gond ha esetleg nem bérlünk autót.
Én foglaláskor mindig a booking.com-ot használom. Az alábbi linken további szállásokat találtok.
További programok
Washington látnivalói ugyan egy háromszög alakú területen helyezkednek el. Azonban olykor nagy távolságokat kell sétálni. hanem szeretnél ennyit talpon lenni, szuper megoldás a városnéző busz vagy a bicikli bérlés.
A múzeumok ingyen látogathatóak Washingtonban, azonban ha egy-egy múzeum mélyebben is érdekel érdemes befizetni egy tárlatvezetésre, ahol részletesebben is megismerheted a kiállításokat.