Hello Dublin - 4 napos útiterv & útinapló az ír fővároshoz
Neked mi jut eszedbe először Írországról? Vörös hajú koboldok, hangulatos kis városok, festői tájak, szerencsehozó négylevelű lóhere, Guinness sör és tömérdek mennyiségű pub? Hidd el, ennél sokkal több mindent ad Dublin és környéke.
Be kell valljam, hogy Írország fővárosa, Dublin sosem szerepelt a bakancslistámon és nem is terveztem, hogy ellátogatok ide valaha. Azonban idei céljaim között szerepel, hogy minél több olyan országot keressek fel, ahol korábban még nem jártam. Így amikor rábukkantam egy olcsó repülőjegyre, nem volt kérdés, hogy belevágok. Nem érkeztem túl nagy reményekkel, azonban az itt eltöltött hihetetlen 4 nap után teljesen magával ragadott a város hangulata és Írország festői tájainak szépsége.
Gyakorlati tudnivalók:
Megközelítés: Írországban található a Ryanair székhelye, így legegyszerűbben a fapados légitársaság rendszeresen induló járataival, gyakran potom áron tudunk eljutni.
Közlekedés: A reptér a város közelében található, 8 euróért fél óra alatt busszal juthatunk a központba. A városon belül busszal vagy villamossal közlekedhetünk. A város, Londonhoz hasonlóan, zónákra van felosztva, így a jegyárak ennek függvényében alakulnak 1,3 és 3,9 euró között. Lehetőségünk van 'Leap Visitor Card'-t vásárolni, mellyel korlátlanul használható a busz és a villamos. Ennek ára 3 napra 16 euró. Egyébként maga a városközpont elég kicsi, így gyalogosan is könnyen bejárható.
Mennyi időre érkezzünk?: 3 nap tökéletesen elegendő, hogy felfedezzük a város látnivalóit, ha ennél több napot töltünk itt érdemes megnézni a környező tengerparti városokat, vagy kirándulni a Wicklow-hegységben.
Mikor érdemes ellátogatni?: A legjobb ha június és augusztus között érkezünk, ekkor van a legmelegebb az országban, na de ne gondoljunk kánikulára. Nyáron az átlaghőmérséklet 18 fok körül van, míg télen 5 és 7 fok között. A legcsapadékosabb időszak a tél, azonban az itt töltött 4 januári nap alatt egyszer sem esett az eső, sőt még a nap is többször kisütött.
Mennyire drága?: Írországról tudni kell, hogy a második legmagasabb minimálbérrel rendelkezik Európában, 11,3 euró/óra. ami kb. 740.000 Ft/hónap. Az éttermekben 30-40 euró között fizettünk 2 főre, a szupermarketekben pedig az itthonihoz hasonló árak voltak. Erről készítettem is egy videót, amit itt tudtok megnézni.
Szállás: Rengeteg szálloda, airbnb és hostel található a városban. Mi a 'Beckett Locke' nevű apartmanban szálltunk meg, nagyon modern volt és szuper helyen volt, szívből ajánlom.
4 napos útiterv
- 1. nap: Érkezés, belváros felfedezése - Trinity College, St. Patrick székesegyház, Dublini vár, Temple Bar és környéke
- 2. nap: Kirándulás Braybe és Greystonesba, délután a számos ingyenes múzeum közül párnak a felfedezése
- 3. nap: Phoenix park, Guinness Storehouse
- 4. nap: shoppingolás a Grafton streeten, még egy utolsó séta a belvárosban, majd indulás haza
Trinity College
Ha Dublinban jársz semmiképpen se hagyd ki Írország legrégebbi egyetemének épületét. Az egyetem 1592-ben kezdte meg működését az akkor még kolostorként működő épületben. Az olvasás szerelmeseinek igazi mennyország gyönyörű és páratlan könyvtára, ahol többek között megtekinthetjük a Book of Kels-t, a 9. század elején készült, evangéliumokat tartalmazó könyvet. Az egyetem olyan híres diákokkal büszkélkedhet, mint Oscar Wilde, Jonathan Swift, William Campbell vagy Jack Gleeson.
Szent Patrik székesegyház
A Szent Patrik székesegyházat 1191-ben alapították eredetileg római katolikus katedrálisként, ma az Ír Egyház nemzeti katedrálisaként működik. A belépés 9 euró, de őszintén szólva nem igazán éri meg ennyiért bemenni. Sokkal inkább figyelemre méltóbb a katedrális melletti park, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a székesegyházra és ahol ejtőzhetünk egyet az egész napos városnézés közben.
Dublin a jellegzetesen fekete színű sör, a Guinness otthona. Az Arthur Guinness által 1759-ben alapított márka a világ egyik legsikeresebb alkoholmárkája, közel 50 országban főzik, és több mint 120 országban kapható. 2011-ben 850 000 000 litert értékesítettek belőle. Ez a sör még egy ideig velünk lesz, ugyanis Arthur 9000 éves lízing szerződést kötött a St. James's Gate Sörfőzdével, évi mindössze 45 fontért, igazán jó üzletember volt.
A Guinness Storehouse-ban (jegyet itt tudsz venni) 7 emeleten mutatják be a sörfőzés menetét, és lehetőségünk van megkóstolni is. Maga a kiállítás igazán 21. századi, lélegzetelállító megoldásokkal. A sörgyár fő látványossága azonban a 7. emeleten található Gravity Skybar, ahonnan pazar kilátás nyílik Dublinra.
Írország nemcsak fekete söréről, de whiskeyjeiről is híres, ha sör helyett ez preferálnánk, több whiskey lepárló közül is válaszhatunk (pl. Jameson, Teeling, Pearse Lyon).
Temple Bar és pub túra
A Temple Bar a Liffey folyó déli partján elterülő kulturális negyed. Nyüzsgő macskaköves utcáiban számtalan kocsma és étterem található, ahol esténként élő népzenével és ír steppel várják a betérőket. A negyed leghíresebb pubja maga a The Temple Bar, melyről a negyed a nevét is kapta. 1840 óta várja a szomjazókat, piros épületével és virágaival igazi jelképévé vált Dublinnak.
A Phoenix Park Európa legnagyobb parkja, több mint 700 hektáron terül el Dublin szívében. Itt található többek között a Dublini Állatkert, Írország elnökének rezidenciája és az Amerikai Nagykövetség is. De legfőbb látnivalója, a parkban szabadon élő szarvas csorda, akiket a Papal Cross környékén keressünk. A park méretei miatt érdemes lehet biciklit bérelni.
Dublinban számos ingyenesen látogatható múzeum várja az érdeklődőket. Nekünk csak hármat volt időnk felfedezni, de itt hagyok egy listát a további múzeumokról.
A teljesség igénye nélkül:
- Dublini vár múzeuma
- National Gallery of Ireland - Nemzeti Galéria
- Irish Museum of Modern Art- Modern Művészetek Múzeuma
- National Museum of Ireland - Natural History - Nemzeti Történelmi Múzeum
- National Museum of Ireland - Archaeology - Nemzeti Archeológiai Múzeum
- Hugh Lane Gallery - Galéria
- Chester Beatty- könyvtár
- National Library of Ireland- Nemzeti Könyvtár
Bray, Greystones és Howth - Irány a tengerpart
Ha több napot töltünk Dublinban és marad időnk, érdemes vonatra ülni és ellátogatni valamelyik tengerparti kisvárosba. Braybe 2,9 euróért és 50 perc alatt eljuthatunk, a vonatút nagyrészt a tenger mentén halad végig, ahonnan gyönyörű kilátásunk nyílik a sziklás partokra. Ha szeretünk túrázni, ne hagyjuk ki a Bray-t Greystones-szal összekötő kb. 6 km-es part menti túrát, mely átmenetileg, a rossz idő miatt zárva tart, de nyárra remélhetőleg megint járható lesz. De ellátogathatunk Howth idilli világító tornyához is.
Az ír reggeli nagyon hasonlít az angol reggelire. Hagyományosan a következőeket tartalmazza: bacon, kolbász, tojás, sült bab, gomba, grillezett paradicsom, sült krumpli, szódás kenyér, vaj, fehér és fekete puding. Na de nem a nálunk ismert puding! Ez sokkal inkább hasonlít a hurkára.
Jó utazást!
Heni
További programok
Írország az a hely, ahol vétek kihagyni a vidék felfedezését. Ha időd engedi az alábbi egy napos programok közül érdemes választani. Mind az Óriások útja, mind a Moher sziklák lélegzet elállító úti cél.