Húsvét hétvége Nagyváradon - Top 8 látnivaló
Nagyvárad, románul Oradea,
a Partium "fővárosa" Budapesttől mindössze 3 órányira található.
Igazi kis ékszerdoboz a Sebes-Kőrös partján, gyönyörű szecessziós és neobarokk épületekkel, hangulatos sétáló utcákkal.
Sokaknak biztosan eszükbe jutnak az irodalom órák és Ady Endre neve is, nem véletlenül ugyanis a 20. század elején a magyar kulturális élet egyik legjelentősebb központja volt.
A trianoni békeszerződés után azonban Romániához került a város.
A maga 200 ezer fős lakosságával nem tartozik a legnagyobb városok közé, így 1-2 nap bőven elegendő a felfedezésére, vagy akár összeköthetjük egy Debreceni kirándulással is. Mi a Húsvét hétvégét töltöttük itt, vagyis a mi naptárunk szerinti Húsvétot. Ugyanis Romániában az ortodox Húsvét 1 héttel később van mint nálunk, így volt alkalmunk bevásárolni is. A BÓNUSZ a keleti utazásokban mindig az, hogy sokkal olcsóbb minden, még az itthoni árakhoz képest is. Így ha low-budget utazást keresünk, semmiképpen se feledkezzünk meg Romániáról sem.
Látnivalók Nagyváradon
1. Városháza
Az 1903-ban netklasszicista stílusban épült városháza és az 50 méter magas óratornya a város meghatározó látképe. Az óratoronyba 250 lépcsőfok vezet fel, cserébe fentről lenyűgöző kilátás nyílik Várad belvárosára és az Unirii térre.
Az Unirii teret nem lehet eltéveszteni, a legtöbb látnivaló itt található. Többek között a Fekete Sas Palota, vagy Szálloda (ki hogy nevezi) is, Erdély egyik leggyönyörűbb szecessziós épülete. Üvegtetővel fedett bevásárló árkádjában számtalan bár, kávézó és szórakozóhely található. A bejárat feletti fekete sast ábrázoló üvegmozaik szintén Várad jelképévé váltak. A tér másik sarkában található a fentebb említett város háza, illetve a Görög-katolikus püspöki palota és a barokk stílusú Holdas-templom is, melynek különlegessége a 28 napos ciklusokban forgó Hold fázisait imitáló gömb.
Az Ady Endre Emlékmúzeum az egykori Müller Kávéház épületében kapott helyet, amely a 20. század elején a város értelmiségének fontos találkozóhelyéül szolgált. A kicsiny múzeumban meglepően sok relikviát láthatunk. 34 Ady-művet, 51 Ady-fordítást, 28 eredeti Ady-kéziratot, 40 eredeti fényképet és 305 másolatot, 7 festményt és 6 szobrot.
4. Vár
A 12. században épült Erdély egyik legjelentősebb középkori műemlékeként tartják számon. Nemrégiben teljes felújításon esett át. Különlegessége, hogy csillag alakú vár fala van. Számos rendezvényt szerveznek ide, például Húsvétkor kézművesvásár és foodtruck show, illetve a kisebbeknek előadások voltak itt.
5. Sebes-Kőrös partja
Tavasszal és nyáron igazi felfrissülés a Sebes-Kőrös partját övező fák árnyékában sétálni egyet, hallgatni a víz zubogását és inni egy limonádét valamelyik kávézóban. A part mentén több elegáns étterem is található. És sok futóval is találkozhatunk itt.
6. Szigliget Színház
A Nagyváradi Állami Színház különlegessége, hogy az épületet osztozik a magyar nyelvű Szigligeti Színház és a román nyelvű Regina Maria Színház. Az 1900-ban épült színház homlokzatát neoklasszikus és neoreneszánsz elemek díszítik, belsejében pedig a neobarokk stílus dominál. Balra tőle található az Astoria Grand Hotel, melynek földszinti kávézója Ady törzshelye volt. Itt ismerte meg 1903 őszén Lédát, illetve itt alakult meg a Holnap Irodalmi Társaság is.
7. Republicii út és a Holnaposok szoborcsoport
A Szigligeti Színház mellől indul a Republicii út. Érdemes nem csak a boltok kirakatát nézni, hanem feltekinteni, ugyanis a 600 méter hosszú bevásárló utcában szebbnél szebb szecessziós, klasszicista, barokk és eklektikus stílusú épületet találunk. Nehéz közülük egy kedvencet választani, de nekem talán
legjobban a Moskovits Miksa Palota tetszett. Élénk kék színével,
stukkóberakásaival és kovácsolt vas erkélyivel igazán különleges látványt nyújt.
Ebben az utcában található a Holnaposok szoborcsoport is. A Holnap irodalmi társaság meghatározó alakjait (Ady Endre, Dutka Ákos, Juhász Gyula és Emőd Tamás) ábrázoló szobor különlegessége, hogy van egy üres szék is, ahova mi is beülhetünk közéjük egy fotó erejéig.
8. A római katolikus püspöki palota és a székesegyház
Románia legnagyobb barokk épületegyüttese. Először 1777-ben a püspöki palota épül fel, ezt követte 1779-ben a székesegyház. A palota a bécsi Belvedere kastély kicsinyített másaként készült. A palota előtt gyönyörű angol kert, mögötte pedig barokk kert található, így itt is érdemes egy kicsit megpihenni.
Szállások
Én foglaláskor mindig a booking.com-ot használom. Mi a Boutique Rooms with Parking-ban szálltunk meg, ami nagyon jó helyen, közel a látnivalókhoz helyezkedik el és nagyon kellemes szobái vannak. Az alábbi linken további szállásokat találtok.
További programok
Ha kibővítenéd az utazásod Romániában, az alábbi programokat ajánlom: